Ne szégyelld! A női lét természetes velejárója a menopauza
A klimaxos állapotot gyakran hallottuk kvázi szitokszóként nemcsak férfiaktól, hanem időnként nőtársainktól is, ezért nem csoda, ha nem szeretünk beszélni róla, és ha megérint a szele, inkább letagadjuk. Pedig se nem szégyen, se nem betegség, nagyon is természetes folyamat, amelyet nem szabad tabusítani! Szerencsére manapság már egyre elfogadottabb erről beszélni. Ismert nők és hírességek, mint például Angelina Jolie vagy Oprah Winfrey is felvállalják ezt, hogy ezzel segítsenek elfogadni, büszkén vállalni a női lét ezen szakaszát.
Mi a klimax? Mi történik a női szervezetben változókor idején?
A klimax görög eredetű szó, amely nagyon egyszerűen a változás korát jelöli. De mi változik? Röviden: minden. A hormonális változások valóban mindenre kihatnak, nemcsak a ciklusunkra, hanem minden porcikánkra, a lelkünkre és a szellemi teljesítményünkre is. A jó hír, hogy mindez átmeneti. A szervezetünkben csökken először a progeszteron, majd az ösztrogén hormon termelődése. Először a tüszőrepedés és a sárgatestfázis marad el, majd a tüszőérést serkentő hormonnal szemben is érzéketlenné válnak a petefészkek. A progeszterontermelés a menopauzával végleg megszűnik, ám az ösztrogén egy bizonyos fajtája kis mennyiségben továbbra is megtalálható lesz a szervezetünkben.
Mi a menopauza?
Tehát a klimax egy évekig tartó, szakaszokból álló folyamat, a szakaszok a menopauza köré épülnek. A menopauza - szemben a klimaxszal – nem egy folyamat, hanem egyetlen időpont, mégpedig az utolsó menstruáció időpontja. Az utolsó menstruáció az, amelyet egy éven át nem követ másik, tehát a menopauza időpontja csak utólag állapítható meg. Ez a magyar nőknél nagyjából 51 éves kor körül következik be
A menstruáció elmaradása mellett olyan fizikai tünetek jelentkezhetnek, mint a hőhullámok, éjszakai izzadás, alvászavarok, hüvelyszárazság és a csökkent nemi vágy. Mentális és lelki problémák is előfordulhatnak, mint például szorongás, hangulatváltozások, depresszió, koncentrációs zavar, memóriaproblémák. Gyarapodhat a testsúlyunk, legjellemzőbbek a hasi területen megjelenő zsírpárnák. Változhat a haj színe, állaga és volumene, a mellek érzékenyebbek, esetleg kisebbek lehetnek, és megjelenhet vizelettartási probléma is.
„A menopauza nem a végzetemet jelenti, hanem egy új kezdetet. Megtanultam elfogadni önmagam olyannak, amilyen vagyok" – mondta korábban Oprah Winfrey, aki több ismert nőtársához hasonlóan büszkén vállalja, hogy változik a teste és annak működése. Szerencsére a média is egyre több figyelmet szentel a menopauzával kapcsolatos témáknak. A „Szex és New York" című film második részében Samantha karaktere őszintén beszél arról, hogy a menopauza tüneteivel küzd, valósághűen mutatva be ezt az életszakaszt. Ez a megközelítés nagyon sokat segíthet a nőknek jobban megérteni és elfogadni a menopauza jelenségeit.
A színház is egyre gyakrabban foglalkozik a menopauzával. Például a hazai „Menopauza" című humoros és rendkívül szórakoztató színdarabban a menopauza kihívásait vicces és pozitív módon ábrázolják.
„A menopauza nem csak hőhullámokat és hangulatingadozásokat jelent. Ez az életünk új szakasza, amely lehetőséget kínál a személyes növekedésre és fejlődésre" – hangzik el a darabban
Nem csak az idősebb nőket érinti
A menopauza a 45 évesnél fiatalabbak körében is megjelenhet, például a korai menopauza vagy a korai petefészek-kimerülés miatti menopauzális meddőség formájában. Emiatt fontos, hogy a fiatal nők is tisztában legyenek a menopauza tüneteivel, és ne habozzanak segítséget kérni, amikor szükségük van rá!
Hüvelyszárazság
Miközben a menopauza egyre nagyobb nyilvánosságot kap, egy másik fontos témát gyakran figyelmen kívül hagyunk, ez pedig a hüvelyszárazság. Ez a tünet igen gyakori a változókorban, és sok nőt érint, mégis ritkán esik róla szó. Pedig a hüvelyszárazság nemcsak kellemetlen, de befolyásolhatja a nők szexuális életét és életminőségét is.
A hüvelyszárazság nemcsak a változókorban jelentkező probléma lehet, hanem például hormonkezelés, fogamzásgátló szedése miatt, cukorbetegség, kemoterápia és sugárkezelés esetén fiatalabbaknál is előfordulhat, de a stressz vagy párkapcsolati problémák is kiválthatják. Természetes átmeneti jelenség a szülés után, szoptatás alatt. Így akárhány évesek vagyunk, ha kellemetlen hüvelyi tüneteink vannak, ne húzzuk ki a lehetséges okok közül a hüvelyszárazságot se!
Forrás: she.hu